Introduktion till bokbinderi

11 Februari

GRUNDKURS I BOKBINDERI

I denna en-dags kurs på Konstnärernas Kollektivverkstad i Göteborg tar vi oss genom det praktiska arbetet med att sy en egen bok!

Vi kommer gå genom följande tekniker:
- Kort introduktion till bokbindarverkstaden
Genomgång av limbindaren, klippen, Bigaren
- Enkel pamflett
- Bok med öppen rygg (french link stitch binding)

OM KURSLEDAREN:
Ett intresse för det osedda och en fascination för det mediokra, vardagen präglar min konst. Subtil komik, balansen mellan humor och allvar är återkommande i mina verk som spänner över video, skulptur, sociala interventioner, text och trycksaker. Värdeförskjutning där icke sevärda eller osjungna platser, luggslitna soffor och vidbränt havregrynsgröt visas fram och uppmärksammas.

  • Datum

    11 Februari

  • Plats

    KKV GBG, Sockerbruket 44 (Boktryck, Våning 4)

  • Schema

    09:00- 15:00, 1 tim lunch

  • Undervisningstid

    6 tim

  • Antal Deltagare

    6

  • Kursledare

    Anne Marte Overaa

  • Pris (inkl moms)

    1888kr

  • Pris för medlem i KKV GBG (inkl moms)

    1775kr

  • Sista anmälningsdag

    28 januari 12:00

    VAD INGÅR I KURSEN?

  • Papper, lintråd

    GER KURSEN ACCESS TILL VERKSTADEN/MASKINEN FÖR MEDLEMMAR I KKV GBG?

  • KKV Medlemmar kan begära access till dessa delar av boktrycksverkstaden efter avslutad kurs men behöver kompletterande kurser eller intyg för att bli medlemmar även i RISO/letterpress-delen.

    FÖRBEREDELSER

  • Ha med eget falsben eller liknande för att underlätta vikning. Tålamod och arbetslust behövs. Om du har något som du vill använda i egna bokprojekt, tyger, papper, stämplar eller någon lintråd i en speciell färg, ta gärna med detta. Praktisk: Ha med ett falsben, egen skärmatta, kniv och linjal, gärna i metall. Om du vill kan du även ta med tyg eller papper som du vill använda för att klä in en bok mer personligt.

    VEM KAN GÅ KURSEN?

  • Öppen för alla

    FÖRKUNSKAPER

  • Inga förkunskaper krävs för att gå denna kursen.

Anmälan

Introduktion till bokbinderi

11 Februari

Fält markerade med * måste fyllas i

Om verkstad

Boktryck/Riso

Verkstaden är relativt ny och ligger mittemellan grafiken, anodiseringen, textilen och tuft. Trots sin lilla yta finns många maskiner och möjligheter för att man skall kunna trycka och göra egna artist´s books, zines, posters och grafiska blad.

Risoavdelningen består av två risografer med 13 färger (trummor) för att man skall kunna jobba snabbt och miljövänligt med zines och olika tryck. Denna verkstad är till för medlemmarnas egna publiceringar och utställningar – ej för kommersiellt bruk. Avdelningen har en dator kopplad till risograferna samt ett torkställ för utskrifter.

i Boktrycksavdelningen finns många maskiner och verktyg som behövs för att få till en perfekt trycksak / grafiska blad / artist´s book m.m. Här finns bland annat en letterpress, avdragspress, olika typsnitt i trä, limbindare, skärmaskin, bigare, inbindning för ringpärm, hörnstans, häftapparat, boktryckspress och digelpress.

För att kunna jobba på och använda flera av maskinerna såsom Riso och Letterpressen behöver du gå en kurs hos oss för att lära dig eller ha utbildning på en konstskola eller gått en tidigare kurs. Avdragspressen, typsnitten, limbindaren, bigaren m.m. kan vi visa hur du skall använda för bästa resultat. Vi vill alltid ha en genomgång innan du får access så du vet hur vi vill att maskinerna och avdelningen sköts.

Andra kurser i Boktryck/Riso

Boktryck/Riso

Grundkurs RISO-tryck

10 Mars

Boktryck/Riso

Grundkurs RISO-tryck

15 April

Kommande kurser

Screentryck på papper

Screentryck i stort format

14-16 April

Koppargrafik

Tetra Pak Printing Workshop

21 Februari

Electro

CNC milling drivers license

7-8 & 14-15 Mars

Boktryck/Riso

Grundkurs RISO-tryck

10 Mars